close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 marca 2017

  Zapraszamy na spotkanie z pisarką, edytorką i bibliografką, sekretarką i współpracowniczką Czesława Miłosza.

  Agnieszka Kosińska jest autorką bestsellerowej książki Wydawnictwa Znak "Miłosz w Krakowie".

  Z pisarką rozmawiać będzie Edward Zyman. Spotkanie poprowadzi Marek Kusiba.

   

  Wieczór odbędzie się we wtorek, 21 marca 2017 r., godz. 19.00

  w Konsulacie Generalnym RP w Toronto przy 2603 Lake Shore Blvd. West.

   

   Podczas spotkania będzie można nabyć książkę "Miłosz w Krakowie" oraz uzyskać podpis Autorki.

  Spotkanie przygotowane we współpracy z Polskim Funduszem Wydawniczym w Kanadzie.

   

  Agnieszka Kosińska (ur. 1967 r. w Dębicy) absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1996-2004 osobista sekretarka i współpracowniczka Czesława Miłosza. Od śmierci pisarza w 2004 do czerwca 2016 – kustosz mieszkania i archiwum poety w Krakowie. Od 1996 do 2016 – agent literacki i opiekun praw autorskich do utworów CM w Polsce i na świecie. W latach 2005 – 2016 organizatorka cyklu edukacyjnych otwartych wykładów na temat pisarza w jego mieszkaniu w Krakowie. Współautorka wystawy Czesław Miłosz. 1911-2004.  Życie i dzieło. Kraków-Lipsk, 2005. Edytorka ostatniego tomu wierszy CM pt.: Wiersze ostatnie, Kraków: Znak 2006, przygotowanego częściowo z rękopisów. Przygotowała do druku i opatrzyła posłowiem niedrukowaną powieść CM Góry Parnasu. Science fiction. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2012. Twórczyni metodologii międzynarodowej bibliografii Miłosza. Autorka, przy współpracy Jacka Błacha i Kamila Kasperka, pierwszego całościowego bibliograficznego opracowania twórczości noblisty pt. Czesław Miłosz. Bibliografia druków zwartych, Kraków-Warszawa 2009 (888 stron). Wydała także: Rozmowy o Miłoszu. Warszawa: Świat Książki 2010 oraz opracowała i poprzedziła wstępem wybór wierszy noblisty: Czesław Miłosz. Antologia. Warszawa: Hachette 2012.

   

  Jej prace badawcze i eseistyczne są tłumaczone na języki: angielski, białoruski, bułgarski, kataloński, litewski, niemiecki, rosyjski, serbski i włoski. Od wielu lat pracuje nad kalendarzem życia i dzieła Czesława Miłosza. Mieszka w Krakowie.

   

   

  "Miłosz w Krakowie". Niezwykłe dzieło Agnieszki Kosińskiej, towarzyszącej Czesławowi Miłoszowi przez ostatnich osiem lat jego życia, to świadectwo bezcenne, opowiadające nie tylko o tajemnicach procesu twórczego, ale też ujawniające nieznane aspekty skomplikowanej osobowości poety. Autorka jest bystrą obserwatorką, potrafi przenikliwie interpretować zarówno utwory literackie, jak i relacje międzyludzkie. Ten dziennik i kalendarz to także arcyciekawa kronika życia literackiego i kulturalnego, w którego centrum tkwił Miłosz. Skrupulatnie odnotowane reakcje poety – czasem emocjonalne i gwałtowne – na ludzi, sytuacje, książki i aktualne wydarzenia będą z pewnością źródłem komentarzy i ożywionych dyskusji.

  Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko Miłosza twórcy, a przede wszystkim Miłosza człowieka. Agnieszka Kosińska z wielką kulturą pisze o sprawach bolesnych, osobistych, takich jak odchodzenie najbliższych i wreszcie odchodzenie poety, przekształcone przez niego w ars bene moriendi, przejmująco opisane w nieukończonej książce o starości i bólu.

   

   

  Kosińska - Miłosz

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: