close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 stycznia 2018

  Rok 2017 był dla nas czasem bardzo aktywnych działań na rzecz promocji Polski oraz współpracy z Polakami i Polonią w Kanadzie. To rok wielkich rocznic: 100-lecia powstania historycznego Obozu Kościuszki i 150-lecia Kanady, który wykorzystaliśmy również z powodzeniem na popularyzację polskiej sztuki, kultury, nauki i gospodarki na targach, festiwalach oraz w konkursach.

  W minionym roku Konsulat RP w Toronto przeznaczył ponad 75 tysięcy dolarów kanadyjskich na współpracę z Polonią i Polakami za granicą oraz prawie 38 tysięcy dolarów kanadyjskich na promocję polskiej kultury, edukacji, nauki i informacji. Pozwoliło to na zrealizowanie w bliskiej współpracy ze środowiskami polonijnymi blisko 30 przedsięwzięć z zakresu kultury, nauki, oświaty i szkolnictwa polonijnego oraz kilkunastu projektów promocyjnych. Konsulat wsparł też logistycznie i organizacyjnie ponad 30 innych projektów polonijnych i promocyjnych nie angażując środków finansowych. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najciekawszych działań.

   

  Rocznice

   

  Jednym z największych przedsięwzięć minionego roku, było uczczenie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100 rocznicy powstania legendarnego obozu szkoleniowego, w którym przeszkolono ponad 20 tysięcy polskich rekrutów z Kanady i USA, którzy zasilili następnie szeregi Błękitnej Armii Generała Hallera. Wystawa „Kościuszko Camp: the Polish Army at Niagara Camp”, przygotowana przez Muzeum Historyczne w Niagara-on-the-Lake, Polonijno-Kanadyjskie Towarzystwo Badań Historycznych oraz nasza placówkę, przypomina historię patriotów z Kanady i Stanów Zjednoczonych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Ekspozycja została uroczyście otwarta dla odwiedzających podczas obchodów naszego Święta Niepodległości i będzie pokazywana aż do listopada 2018 roku.  Uroczystemu otwarciu towarzyszył koncert chóru Novi Singers, z towarzyszeniem orkiestry Toronto Sinfonietta, pod batutą Macieja Jaśkiewicza.

   

  Na rok 2017 przypadły także 150 urodziny Kanady. Była to doskonała okazja, żeby zaprezentować wkład Polaków w budowę kraju klonowego liścia. Wystawa „Polacy w Kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”, ukazywała rolę i obecność Polaków w historii największego państwa Ameryki Północnej. Przygotowana przez Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Ambasadę Kanady w Warszawie ekspozycja została zainaugurowana w czerwcu w Hamilton, a następnie była prezentowana na Polskim Festiwalu na Roncesvalles w Toronto w London i Wasaga Beach. W czerwcu 2018 roku zagości w Centralnej Bibliotece Publicznej w Mississaudze.

   

  W kwietniu uczciliśmy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. W koncercie organowym „To the Faithful Departed”, zorganizowanym w kościele Our Lady of Sorrows w Toronto, wystąpił pierwszy organista Katedry Oliwskiej i dyrektor Filharmonii Pomorskiej, profesor Ryszard Perucki.

   

  Festiwale

   

  Już po raz 9 wsparliśmy doroczny festiwal filmu polskiego „Ekran. Toronto Polish Film Festival”. W tym roku polską sztukę filmową w Kanadzie promowało łącznie 14 filmów fabularnych, 4 filmy dokumentalne, filmów krótkometrażowych i 7 animacji. Kanadę odwiedziła liczna grupa uznanych polskich twórców, na czele z reżyserem Ryszardem Bugajskim i aktorem Robertem Więckiewiczem. Dzięki wsparciu naszego Konsulatu polscy filmowcy wzięli także udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Toronto. Wśród 230 dokumentów z 58 krajów, znalazło się 6 produkcji z Polski. Wyróżnienie wśród filmów krótkometrażowych uzyskała „Volta” - debiutancki obraz Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Konsulat był również partnerem międzynarodowym festiwalu TIFF – najważniejszego na kontynencie amerykańskim przeglądu filmów, prezentującego światowe premiery produkcji kandydujących następnie do Oskara. Na październik przypadła z kolei już trzecia torontońska edycja wywodzącego się z Krakowa spektakularnego festiwalu muzyki elektronicznej i postępowej „Unsound”. To przedsięwzięcie wspieraliśmy wspólnie z Instytutem Polskim z Nowego Jorku. Wśród międzynarodowych gwiazd, znalazła się kultowa polska grupa „Księżyc”. 

   

  Targi

   

  Na przełomie sierpnia i września w Toronto zagościli niezależni twórcy polskich gier komputerowych, biorący udział na nasze zaproszenie w jednych z największych targów popkultury w Ameryce Północnej – Fan Expo Canada. Na naszym stoisku „Games From Poland” prezentowało się 5 polskich firm, w tym ciesząca się już światową renomą firma 11bits, znana z kultowej produkcji „This War of Mine”.

   

  To był także bardzo udany rok pod względem promocji polskich uczelni. Na zaproszenie naszego Konsulatu 10 uczelni wyższych z Polski wzięło udział w największych międzynarodowych targach edukacyjnych „Study and Go Abroad Fair” w Toronto, które odbyły się w marcu i październiku w Metro Toronto Convention Centre.

   

  Konferencje

   

  Niepowtarzalnym wydarzeniem panel dyskusyjny „Poland 1989. The Renaissance Begins”, zorganizowany w ramach 37 Tygodnia Edukacji o Holokauście (Neuberger Holocaust Education Week). W panelu dyskusyjnym poświęconym przełomowemu znaczeniu upadku komunizmu dla odrodzenia i rozkwitu kultury żydowskiej w Polsce wzięli udział wybitni znawcy przedmiotu i świadkowie wydarzeń: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Marek Zając, współtwórca i dyrektor kanadyjskiego Marszu Żywych, Eli Rubenstein oraz dyrektor Jewish Community Center z Krakowa, Jonathan Ornstein.

   

  Naszym gościem był również Dyrektor Polityczny Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasador Witold Sobków, który na nasze zaproszenie wygłosił w Królewskim Kanadyjskim Instytucie Wojskowym wykład „Europe 2020. A Polish Perspective”, poświęcony polskiej wizji Europy i Unii Europejskiej w najbliższych latach.

   

  Projekty edukacyjne

   

  Na początku roku 2017 zakończyliśmy jeden z naszych największych projektów edukacyjnych w ostatnich latach – warsztaty i konkurs filmowy „We the Poles. Nasza droga do Kanady”.  Jego celem było poszukiwanie i wsparcie młodych talentów filmowych pośród uczniów polskich szkół w Kanadzie oraz wzbudzenie wśród młodego pokolenia Polonii zainteresowania historią migracji Polaków do Kanady. Spośród dwudziestu uczniów, którzy wzięli udział w warsztatach filmowych, sześciu zdecydowało się przystąpić do części konkursowej. Zwycięzcą został 12 letni Jonasz Berny za bardzo oryginalną animację inspirowaną harcerskim życiem. Naszym partnerem w realizacji tego projektu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie oraz festiwal Ekran.

   

  Mniejszą, ale równie interesująca inicjatywą dla dzieci i młodzieży było włączenie szkół polskich z Toronto i Milton w ogólnopolską kampanię społeczną „BohaterON – włącz historię” Fundacji Sensoria. Dzięki naszej współpracy ze szkołami, uczniowie przygotowali ponad 200 kartek, które trafiły do żyjących jeszcze uczestników Powstania Warszawskiego.

   

  Polonijne wydarzenia kulturalne

   

  Wzorem lat poprzednich, nie zabrakło również naszego udziału w największym festiwalu polonijnym w Ameryce Północnej, na ulicy Roncesvalles, a także podczas Dnia Polskiego w Mississaudze. W czerwcowe weekendy nasz ogród gościł tradycyjnie przedstawienia plenerowe „Wianki” i „Serenada”, jak i blisko 500 uczestników „Dnia Dziecka” przygotowanego przez Federację Polek w Kanadzie. W marcu świętowaliśmy jubileusz 60-lecia pracy scenicznej polskiej aktorki – emigrantki Marii Nowotarskiej, której „Salon Poezji, Muzyki i Teatru” od lat nieustannie wzbogaca życie kulturalne Polonii na świecie.

   

  Mieliśmy ponadto przyjemność gościć premierę polskiego przekładu najnowszej książki bestsellerowej polsko-kanadyjskiej pisarki, Ewy Stachniak - The Chosen Maiden (Wybrana).

   

  Wizyty

   

  W roku 2017 mieliśmy również zaszczyt i przyjemność współorganizować wizyty przedstawicieli polskich władz: Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, która przybyła na jubileusz 55 rocznicy działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jana Dziedziczaka, który przybył do Kanady na IX Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Adama Kwiatkowskiego, uczestniczącego w tradycyjnej polskiej pielgrzymce do Niagara-on-the-Lake, upamiętniającej żołnierzy szkolonych w Obozie Kościuszki.   

   

  To był kolejny intensywny rok dla naszej placówki i czas wielu osiągnięć. Dzięki bliskiej współpracy naszego Konsulatu ze środowiskiem polonijnym udało nam się zrealizować wiele ambitnych i wartościowych projektów. Liczny udział i zaangażowanie Polonii w organizowane przez nas inicjatywy pozwala nam z optymizmem patrzeć na rok 2018, w którym będziemy świętować 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. 

  Finał konkursu We the Poles
  Finał konkursu We the Poles
  Jubileusz Pani Marii Nowotarskiej
  Jubileusz Pani Marii Nowotarskiej
  Marek Zając podczas konferencji
  Marek Zając podczas konferencji
  Otwarcie wystawy Poles in the Canadian Mosaic
  Otwarcie wystawy Poles in the Canadian Mosaic
  Polskie stoisko na Fan Expo Canada
  Polskie stoisko na Fan Expo Canada
  Polski Festiwal Filmowy EKRAN
  Polski Festiwal Filmowy EKRAN
  Roncesvalles Polish Festival
  Roncesvalles Polish Festival
  Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak w Toronto
  Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak w Toronto
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie
  Wystąpienie Witolda Sobkowa
  Wystąpienie Witolda Sobkowa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: