close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 listopada 2017

  Już 6 grudnia o godz. 19 zapraszamy do Konsulatu RP w Toronto na program słowno – muzyczny, poświęcony niezwykłemu Polakowi księdzu Władysławowi Bukowińskiemu.

  Nazwany Apostołem Kazachstanu, ponad 10 lat spędził w sowieckim łagrze. Jako zesłaniec zrezygnował z prawa do repatriacji z ZSSR do Polski, po to żeby być tajnym duszpasterzem deportowanych Polaków, Niemców, Rosjan na sowieckiej ziemi. Został beatyfikowany we wrześniu 2016 w Karagandzie – mieście, w którym pełnił swoją duszpasterską posługę.

   

  Ksiądz Bukowiński to postać niezwykła, której heroiczne czyny są do dzisiaj inspiracją dla wielu. Urodzony 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie, studiowała prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 r. Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i w Suchej Beskidzkiej, 8 sierpnia 1936 r. wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. W 1940 r. został uwięziony przez NKWD. Po tym jak opuścił więzienie, aktywnie pomagał uciekinierom i jeńcom.  W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Bakał, Czelabińsku i Dżezkazganie. Tam, po wyczerpującej, kilkunastogodzinnej pracy odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze i nadziei, udzielał sakramentów, prowadził rekolekcje w różnych językach. Jednym z wielu dokonań Księdza Bukowińskiego było  napisanie historii Polski, którą wykładał więźniom w sowieckim łagrze. W 1954 został zesłany do Karagandy, gdzie prowadził tajne duszpasterstwo. Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałmaty, Semipałatyńska, Aktiubińska. W 1958 r. został ponownie uwięziony na trzy lata i zesłany do łagrów. Trzykrotnie zamykany, przebywał w łagrach i więzieniach 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Po odbyciu kary kontynuował w Karagandzie pracę duszpasterską: w prywatnych domach odprawiał Msze św., katechizował, udzielał sakramentów. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r. do końca duszpasterzując. Ks. Bukowiński jest pierwszym błogosławionym Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie. /życiorys opracowany na podstawie artykułu „Beatyfikacja ks. Władysława Bukowińskiego” Niedziela, 18.01.2016.

   

  Scenariusz programu został opracowany przez Krystynę Starczak – Kozłowską, opracowanie muzyczne Małgorzata Maye, na fortepianie zagra Jan Kornel. Wydarzenie objęte jest patronatem Konsulatu Generalnego RP w Toronto, sponsorem programu  jest Związek Narodowy Polski Gmina 1A. Wstęp wolny.

  Betlejem na stepie dalekim - 6 grudnia

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: