close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 lutego 2018

  Rok 2018 to przede wszystkim rok stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, po 123 latach niewoli. Ten wyjątkowy czas będzie świętowany przez Polaków na całym świecie, również w Kanadzie. W tym roku Konsulat RP w Toronto, rozpoczyna pierwszą edycję wieloletniego projektu pod nazwą „Polish Heritage Days”.

   

  Wielkie święto polskości

   

  W piątek w Konsulacie w Toronto, miało miejsce przyjęcie inaugurujące Jubileuszowy rok 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz projektu polonijnego ‘Polish Heritage Days’. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych. Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk witając Polonię, podkreślił, że motywem przewodnim tegorocznych edycji PHD jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaznaczył także, że Konsulat pragnie zmobilizować polską społeczność, organizacje polonijne, polskie szkoły i parafie do wspólnego świętowania polskości.  – Chcemy, aby ten przekaz na zewnątrz do społeczeństwa kanadyjskiego był silniejszy dlatego proponujemy wspólne działanie pod wspólnym znakiem, wspólnym hasłem, wspólnym logo, chcemy reprezentować w jak najszerszym stopniu dokonania Polaków w Kanadzie, ale też wizerunek współczesnej Polski- podkreślił Konsul Generalny.

   

  Projekcja niezwykłego filmu

   

  Wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym w tym dniu, była projekcja patriotycznego filmu „Mogiła Nieznanego Żołnierza”. Film zrekonstruowany z trzech nośników przechowywanych w zbiorach Filmoteki Narodowej, został poddany wieloetapowej i wszechstronnej rekonstrukcji. Jest to opowieść o Kapitanie Łazowskim, który wyrusza na front pierwszej wojny światowej. Po bitwie przegranej z siłami rosyjskimi, dostaje się do niewoli. Zawiłe koleje losów kapitana przeplatają się z historią jego żony i córki, które utraciwszy wszelką nadzieję, muszą poradzić sobie z tęsknotą i smutkiem. Część zdjęć do filmu zrealizowano w Białymstoku. Rozpoznane obiekty to: Pałac Branickich, park Planty, rzeźba Herkulesa (dziedziniec Pałacu Branickich), dawna cerkiew przy ulicy Sienkiewicza, ulice Białegostoku, dawna Fabryka Nowika. Projekcja filmu była uwieńczeniem wieczoru, a jednocześnie wydarzeniem inaugurującym obchody Jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspaniałym dopełnieniem projekcji filmu, było wspomnienie Marii Malickiej, odtwórczyni roli Nelly, przez Marię Nowotarską wybitną aktorkę, założycielkę Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. 'Była aktorką wielkiego formatu, niezwykłą artystką i wybitnym pedagogiem' - podkreślała Maria Nowotarska.

   

  Rok Wielkiego Jubileuszu

   

  W bieżącym roku Konsulat RP w Toronto, we współpracy ze środowiskiem polonijnym przygotowuje liczne wydarzenia wpisujące się w Jubileusz odzyskania Niepodległości przez Polskę. Planowane są liczne konferencje, warsztaty, koncerty, a także kampanie internetowe przedstawiające polską historię i dorobek polskiej kultury. Celem  jest nie tylko świętowanie przez zamieszkałych w Kanadzie Polaków dziedzictwa przeszłych pokoleń, ale także podkreślenie ważnego miejsca i roli jaką Polacy pełnią w Kanadzie jako ponad jednomilionowa społeczność.

   

  Zachęcamy do obejrzenia filmu "Mogiła Nieznanego Żołnierza". Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5204

  Film udostępniony dzięki współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym

   

   

   

  DSC_0824
  DSC_0836
  DSC_0839
  DSC_0841
  DSC_0847
  mogiła 222

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: