close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • 8 lutego 2017

  Ewa Stachniak, polsko – kanadyjska autorka wielu bestsellerów, będzie gościem spotkania na Uniwersytecie w Toronto. Już 8 lutego 2017 r.o godz. 18, pisarka opowie o swojej najnowszej powieści „Wybrana”. Po sukcesie „Cesarzowej nocy”, Ewa Stachniak pisze niezwykle interesującą książkę o słynnej balerinie Bronisławie Niżyńskiej, której brat Wacław uznawany jest do dnia dzisiejszego za jednego z najwybitniejszych tancerzy XX wieku.

  Tym razem inspiracją dla najnowszej książki Stachniak, staje się słynne, taneczne rodzeństwo Bronisława i Wacław Niżyńscy, których taniec i choreografie zrewolucjonizowały współczesny balet. Koncepcje Wacława Niżyńskiego, szczególnie układ taneczny do „Święta Wiosny” Igora Strawińskiego, do dzisiaj postrzegany jest jako dzieło wybitne nie tylko wśród historyków tańca. Ewa Stachniak  skupia się jednak  na historii Broni. Przez lata żyjąca w cieniu brata, w powieści jawi się jako niezwykła kobieta i wielka osobowość.  Autorka przejrzała wiele dokumentów związanych z życiem i twórczością Bronisławy Niżyńskiej. Dzięki czemu było możliwe autentyczne odtworzenie i opisanie  wydarzeń życia „Wybranej”.

  Polska premiera „Wybranej” , planowana jest w maju. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Znak Litera Nova.

   

  Ewa Stachniak, urodzona we Wrocławiu, z wykształcenia anglistka. Do Kanady przyjechała w 1981 roku na stypendium doktoranckie Uniwersytetu McGill w Montrealu. Doktorat poświęcony twórczości Stefana Themersona, polskiego pisarza piszącego w Londynie po angielsku, obroniła w 1988 roku na anglistyce McGill. Zadebiutowała  opowiadaniem “Marble Heroes,” które ukazało się w kanadyjskim magazynie literackim The Antigonish Review, w roku 1994. Konieczne kłamstwa (WKTS 2004) Necessary Lies– to jej pierwsza powieść, uznana za najlepszy debiut powieściowy Kanady roku 2000. Nagroda: Amazon.com/Books in Canada First Novel Award opowiada kanadyjską historię emigrantki znad Odry. Jej druga powieść  Ogród Afrodyty (Świat Książki 2007)  Garden of Venus, jest oparta na motywach z życia Zofii Potockiej, żony Szczęsnego Potockiego. Powieść ukazała się w Kanadzie, Anglii, Australii, Nowej Zelandii, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, w Brazylii i Serbii,  w Polsce i na Ukrainie. Dysonans (Świat Książki 2009) jej trzecia powieść to spojrzenie na kobiece ideały polskiego romantyzmu oparte na motywach z życia Delfiny Potockiej i Elizy Krasińskiej. Katarzyna Wielka; Gra o władzę (Znak, 2012) The Winter Palace jest jej czwartą powieścią i opowiada historię niemieckiej księżniczki która została imperatorową Wszechrosji. Wyszła w Kanadzie, Stanach, Anglii, Holandii i Niemczech, Serbii, Turcji, Rumunii i Albanii. W Kanadzie znalazła się na liście bestsellerów dziennika The Globe and Mail, a w Niemczech na liście bestsellerów  Kultur Spiegel. W Stanach Zjednoczonych The Washington Post umieścił The Winter Palace na liście 50 najciekawszych powieści 2012 roku. „The Chosen Maiden”, to piąta powieść Stachniak, która ukazała się w Styczniu 2017 w Kanadzie. Polska premiera planowana jest na Maj 2017.

   

  EStachniak

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: