close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 sierpnia 2017

  Już 7 września rozpoczyna się jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Podczas 42 edycji Międzynarodowego Festiwalu w Toronto, zaprezentowane zostanie sześć polskich produkcji filmowych.

  Film "Pomiędzy słowami" na kanadyjskim festiwalu będzie miał swoją światową premierę w sekcji Contemporary World Cinema. Jak piszą producenci filmu jest to obraz przedstawiający następującą historię. W czwartek Michael, młody niemiecki prawnik skupiony na swojej karierze, odmawia wzięcia sprawy afrykańskiego uchodźcy. Chce wiedzieć dlaczego jego szef i przyjaciel Franz przekazuje tę sprawę właśnie jemu. W piątek Michael, polski imigrant, wita po polsku swojego ojca Stanisława. To ich pierwsze spotkanie. Michael został wychowany przez matkę w Polsce w przekonaniu, że jego ojciec nie żyje. Teraz Michael, człowiek który do wszystkiego doszedł sam, ma jeden weekend na poznanie swojego stwórcy – obcego, zmęczonego życiem, dalekiego od symbolicznej postaci Ojca. Weekend, który miał zamknąć przeszłość, otworzył traumę bycia niekochanym. Po wyjeździe Stanisława w poniedziałek, Michael zaczyna inaczej widzieć swoje życie w Berlinie. Jest tu tolerowany. Czy czuje się kochany?" - piszą producenci obrazu. W filmie główne role zagrali znani polscy aktorzy  Jakub Gierszał i Andrzej Chyra.

   

  "Rodzina na sprzedaż". Również w sekcji „Contemporary World Cinema” wyświetlona zostanie polska koprodukcja w reżyserii Diego Lermana. Malena (38) jest lekarką z klasy średniej. Mieszka w Buenos Aires. Niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne.  Zastanawia się, do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy? "Rodzina na sprzedaż" ("Una Especie De Familia"/"A Sort of Family") powstała w koprodukcji polsko-argentyńsko-brazylijskiej.

   

  Kolejnym polskim filmem, który zostanie pokazany w tej samej sekcji będzie islandzko-duńsko-polska koprodukcja "W cieniu drzewa" ("Under the Tree"/"Undir Trenu") w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona. To tragikomiczna historia rodzinna, która zgłębia różne zagadnienia wspólnego życia. Główny bohater, Atli, jest oskarżony o zdradę, wyrzucony z własnego domu i zmuszony wprowadzić się do rodziców. Była narzeczona, matka jego dziecka, całkowicie odcina go od siebie i skutecznie uniemożliwia mu kontakt z czteroletnią córeczką. W tym samym czasie, powraca dawny spór między rodzicami Atli’ego, a ich sąsiadami. Konflikt z dnia na dzień eskaluje. Kłótnia dotyczy starego, pięknego drzewa, które stoi w ogrodzie rodziców i rzuca cień na taras sąsiadów. Sąsiedzi żądają ścięcia drzewa, ale rodzice nie chcą tego nawet słuchać. Powoli Atli mimowolnie zostanie wciągnięty w niesmaczny konflikt, podczas gdy jego własne problemy osiągną nowy wymiar. Autorką zdjęć do filmu jest Monika Lenczewska.

   

  Podczas Festiwalu w Toronto swoją światową premierę będzie miała niemiecko-francusko-polska koprodukcja "Kapitan" ("Der Hauptmann") w reżyserii Roberta Schwentke. Film zostanie pokazany w prestiżowej sekcji Special Presentations, pokazującej najnowsze dokonania światowej kinematografii. "Kapitan" to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych.

  Wsród 45 tytułów prezentowanych w sekcji Discovery, gdzie bedzie można obejrzeć najnowsze odkrycia światowego kina znalazł się współfinansowany przez PISF film "Scaffolding" - koprodukcja pomiędzy izraelskim Green Productions a polską Film Produkcją Stanisława Dziedzica i firmą produkcyjną Mastershot oraz izraelskim United King. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Matan Yair. Autorem zdjęć jest Bartosz Bieniek. Za dźwięk w filmie jest odpowiedzialna warszawska firma Soundmaking. Światowa premiera filmu odbyła się w sekcji ACID 70. Festiwalu Filmowego w Cannes.

   

  Z kolei Miracle" to debiut litewskiej reżyserki Egle Vertelyte. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1992 na Litwie, gdzie po zmianie systemu pracowita Irena za wszelką cenę stara się utrzymać gospodarstwo rolne. W jej życie wkracza niespodziewanie przebojowy Amerykanin, który obiecuje uratować farmę. Czy jednak jego intencje są czyste? Film jest litewsko-bułgarsko-polską koprodukcją. Jedną z głównych ról zagrał w filmie Daniel Olbrychski. Polskim producentem jest Orka Studio (Jacek Kulczycki, Magdalena Zimecka i Radosława Bardes). Za montaż filmu odpowiadała Milenia Fiedler, autorem muzyki jest Krzysztof A. Janczak, dźwięk przygotował Wojciech Mielimąka w CafeOle a zgranie odbyło sie UchoStudio - Franek Kozłowski. PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej wspiera zagraniczną promocję filmu.

  Polskie filmy na TIFF to nie jedyny rodzimy akcent Festiwalu w Toronto. Małgorzata Szumowska obok Chena Kaige i Wima Wendersa zasiądzie w jury istniejącego od 3 lat konkursu Platform, w którym zostanie zaprezentowanych 12 filmów z całego świata. 42 Międzynarodowy Festiwal w Toronto zakończy się 17 września.

  Więcej informacji TIFF: www.tiff.net/tiff,

  Polski Instytut Sztuki Filmowej: http://bit.ly/2wKhkSb

  Fot. Beyond Words) Photo by Olaf Tryzna, A Sort of Family Photo by Mateusz Czuchnowski, Under the Tree. Photo courtesy of Madants, Małgorzata Szumowska. Photo by Jacek Poremba.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: