close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 kwietnia 2017

  Zapraszamy na wystawę fotograficzną poświęconą historii obozu wojskowego w Niagara-on-the-Lake, w którym w latach 1917-19 szkolili się przyszli żołnierze „Błękitnej Armii” Generała Hallera. Uroczyste rozpoczęcie już w sobotę 8 kwietnia w Mississauga Central Library.

  W czasie I Wojny Światowej, polscy emigranci z USA i Kanady, zachęceni przez Ignacego Paderewskiego, postanowili utworzyć Polską Armię w Kanadzie. Plan ten został zrealizowany przy współpracy władz Kanady, a w uzgodnieniu z rządami Wielkiej Brytanii, Francji i USA. Pozwolił on przeszkolić w obozie im. Tadeusza Kościuszki w Niagara-on-the-Lake, działającym w latach 1917-1919, 22 tysiące polskich ochotników. Szkolenie przeprowadzone przez kanadyjskich oficerów zostało sfinansowane przez Francję. Szkoleni w Kanadzie żołnierze trafiali najpierw do Francji, w szeregi „Błękitnej Armii” Generalła Hallera,  we Francji, by następnie przyczynić się bezpośrednio do odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  Wystawa fotograficzna, przygotowana przez Polonia Canadian Institute for Historical Studies, zatytułowana: „Rola Kanady w odrodzeniu Polski: Niagara-on-the-Lake, 1917-1919” upamiętnia 100-lecie tych bezprecedensowych wydarzeń historycznych.

   

  Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia 2017 r o 14:30 w Bibliotece Centralnej Mississauga, 301 Burnhamthorpe Rd W, Mississauga, Arts & History Dpt., na trzecim piętrze.

   

  Wprowadzenie wygłosi Roman Baraniecki, szef Polonia Canadian Institute for Historical Studies.

   

  Wystawę będzie można oglądać do 29 maja 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki.

  poster - internet 1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: