close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 marca 2014

  Komunikat nr 1 z dnia 19 marca 2014 r. Konsulatu Generalnego RP w Toronto w sprawie wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego

  Konsulat Generalny RP w Toronto informuje, że postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z dnia 19 lutego 2014 r. wybory posłów do Parlamentu Europejskiego zostały zarządzone na dzień 25 maja 2014 r. Głosowanie zostanie przeprowadzone w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks Wyborczy (Dz.U. z 2011 r., Nr 21, poz. 112 z późn. zm.). Zgodnie z art. 39 § 6 ww. ustawy głosowanie w Kanadzie odbędzie się w sobotę dnia 24 maja 2014 r. w godzinach 7.00-21.00.


  Prawo wybierania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Obywatele polscy, przebywający w dniu wyborów za granicą, będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport oraz zostaną wpisani, na podstawie osobistego zgłoszenia, do spisu wyborców.


  Zgodnie z prawem wewnętrznym Kanady głosowanie może odbywać się wyłącznie na terenie placówek dyplomatyczno-konsularnych, w związku z czym Konsulat Generalny RP w Toronto zaproponował utworzenie w swoim okręgu konsularnym następujących obwodowych komisji wyborczych:

   

  1. Konsulat Generalny RP w Toronto – 2603 Lake Shore Boulevard West, Toronto, ON, M8V 1G5
  2. Konsulat Honorowy RP w Saskatoon - 103, 39-23rd Street East, Saskatoon, SK, S7K 0H6
  3. Konsulat Honorowy RP w Winnipeg - 219 Marion Street, Winnipeg, MB, R2H 0T5

  W tegorocznych wyborach w obwodach utworzonych za granicą będzie można również  głosować korespondencyjnie. Szczegółowe informacje na temat głosowania korespondencyjnego, obwodów głosowania oraz rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców podamy w terminie późniejszym w kolejnym komunikacie.

   

  Zachęcamy Państwa do odwiedzania strony internetowej naszego urzędu, na której na bieżąco w kolejnych komunikatach będziemy podawali wszelkie aktualne informacje na temat wyborów: www.toronto.msz.gov.pl
   

  Akty prawne oraz uchwały i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie: www.pkw.gov.pl

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: