close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 lutego 2019

  W wieku 88 lat odszedł Jan Olszewski, premier rządu wolnej Polski, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, Kawaler Orderu Orła Białego. Księga kondolencyjna będzie wyłożona w naszym konsulacie w dniach 14 i 15 lutego br. od godziny 11:00 do 16:00.

  Jan Olszewski był postacią, która wywarła niezaprzeczalny wpływ na historię przemian demokratycznych w Polsce, a jego życiorys odzwierciedlał historię naszego kraju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Harcerz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego, był potem współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników, doradcą „Solidarności”, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, doradcą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

   

  Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Krzysztof Grzelczyk, zamieścił dla upamiętnienia jego odejścia następujący wpis w księdze kondolencyjnej:

   

  „Śp. Jan Olszewski całe życie poświęcił walce o Wolną Polskę. Odszedł od nas wielki patriota i oddany państwowiec. Był twórcą dokumentów programowych Komitetu Obrony Robotników, Polskiego Porozumienia Niepodległościowego i Solidarności. Był premierem pierwszego w pełni niekomunistycznego rządu, wyłonionego po wyborach 1991 roku. To on jako pierwszy określił nasze miejsce we Wspólnocie Euroatlantyckiej. Jan Olszewski dla mojego pokolenia był nie tylko Premierem RP, ale w środowisku opozycji antykomunistycznej znany był jako odważny obrońca w procesach politycznych. To z poradnika Jego autorstwa „Obywatel a Służba Bezpieczeństwa” uczyliśmy się właściwego zachowania podczas przesłuchań. Jego odwaga i mądrość pozostaną wzorem nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń Polaków.

   

  Cześć Jego Pamięci!”

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: