close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 września 2018

  To będzie wielkie święto polskiej literatury. Na tegorocznym największym Festiwalu Literackim w Kanadzie, wraz z polskimi pisarzami młodego pokolenia. będziemy świętować 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W panelu dyskusyjnym i spotkaniach z publicznością wezmą udział Dorota Masłowska, Jakub Żulczyk oraz Jakub Małecki.

  Po raz pierwszy z polskimi pisarzami będzie można się spotkać już 21 października w Lakeside Terrace, Harbourfront Centre, 235 Queens Quay West o godzinie 19. W wieczorze poświęconym pisarzom europejskim wezmą udział polscy twórcy:  Dorota Masłowska i Jakub Małecki. Spotkanie organizowane jest przez Konsulat Generalny Francji w Toronto. Podczas wydarzenia autorzy będą czytać fragmenty swoich książek w języku polskim.  Spotkanie będzie tłumaczone na język angielski.

   

  23 października w godzinach 18:30-20:30 w bibliotece publicznej Jane-Dundas (620 Jane St, York, Toronto), odbędzie się spotkanie dla polskich czytelników z Dorotą Masłowską i Jakubem Małeckim. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników polskiej literatury

   

  Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu, będzie panel dyskusyjny z polskimi pisarzami: Celebrating Poland: With Jakub Małecki, Dorota Masłowska & Jakub Żulczyk. Spotkanie poprowadzi polsko-kanadyjska pisarka Ewa Stachniak. Spotkanie odbędzie się 24 października, o godzinie 18 w Lakeside Terrace, Harbourfront Centre, 235 Queens Quay West w Toronto. Gospodarzem wieczoru 24 października będzie pani prof. Tamara Trojanowska z University of Toronto, która w 10-minutowym mini-wykładzie wprowadzi publiczność w najważniejsze zagadnienia ostatnich stu lat w polskiej literaturze.

   

   

  The Toronto International Festival of Authors – to największy i najstarszy Festiwal literacki w Kanadzie. Od roku 1974 w Festiwalu wzięło udział ponad dziewięć  tysięcy autorów z ponad stu krajów, w tym 22 laureatów literackiej Nagrody Nobla.

   

   

  Dorota Masłowska - ur.1983, pisarka, autorka sztuk teatralnych.  Zadebiutowała w 2002 powieścią Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, wydany dwa lata później Paw królowej przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 nakładem naszej Oficyny ukazała się kolejna jej powieść, Kochanie, zabiłam nasze koty, zaś w 2015 zbiór felietonów Więcej niż możesz zjeść. felietony parakulinarne. Ponadto, w 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. Dusza światowa, zaś rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka Jak zostałam wiedźmą. Jej dramat Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę Między nami dobrze jest (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta Doroty Masłowskiej Społeczeństwo jest niemiłe.

   

   

  Jakub Żulczyk (ur. 12 sierpnia 1983 w Szczytnie) – polski pisarz, publicysta i scenarzysta.Zadebiutował w 2006 roku, w Lampie i Iskrze Bożej powieścią "Zrób mi jakąś krzywdę", książką dziś dla wielu czytelników kultową. Jego ostatnia, jak do tej pory, powieść "Ślepnąc od świateł" sprzedała się w ponad 40 tysiącach egzemplarzy i uzyskała nominację do Paszportu Polityki. Serial telewizyjny na jej podstawie znajduje się na etapie preprodukcji.  Oprócz pracy przy adaptacji "Ślepnąc" Żulczyk jest współscenarzystą oraz współpomysłodawcą serialu kryminalnego Belfer, który będzie miał swoją premierę na jesieni 2016 na antenie NC+.  Współpracował z teatrem - jako dramatopisarz sztuki na podstawie swojej powieści "Radio Armageddon" dla Wrocławskiego Teatru Rozmaitości, oraz adaptował ostatnią powieść Mirosława Nahacza "Niesamowite przygody Roberta Robura" na potrzeby przedstawienia w reżyserii K. Garbaczewskiego w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Pisał do m.in. Polityki, Przekroju, Wprost, Tygodnika Powszechnego, Dziennika, Elle, Exklusiva, Machiny, Playboya. Jako prowadzący pracował w m.in. TVP, Rebel TV i Radiu Roxy.  Jego nowa powieść ukaże się  w 2017 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki.

   

   

  Jakub Małecki (ur. 1982 w Kole) – pisarz, autor dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego Dygotu, Rdzy oraz Śladów, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Publikował w „Przekroju“, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku ZNAK”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”. W roku 2017 został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

   

  Ewa Stachniak – wrocławianka, anglistka. Do Kanady przyjechała w 1981 roku na stypendium doktoranckie Uniwersytetu McGill w Montrealu. Doktorat poświęcony twórczości Stefana Themersona, polskiego pisarza piszącego w Londynie po angielsku, obroniła w 1988 roku na anglistyce McGill. Zadebiutowała  opowiadaniem “Marble Heroes,” które ukazało się w kanadyjskim magazynie literackim The Antigonish Review, w roku 1994.

  Konieczne kłamstwa (WKTS 2004) Necessary Lies–  jej pierwsza powieść opowiada kanadyjską historię emigrantki znad Odry. Uznana za najlepszy debiut powieściowy Kanady roku 2000: nagroda Amazon.com/Books in Canada First Novel Award .

  Ogród Afrodyty (Świat Książki 2007)  tytuł oryginału Garden of Venus, jest oparta na motywach z życia Zofii Potockiej, żony Szczęsnego Potockiego. Powieść ukazała się w Kanadzie, Anglii, Australii, Nowej Zelandii, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, w Brazylii i Serbii,  w Polsce i na Ukrainie.

  Dysonans (Świat Książki 2009) to spojrzenie na kobiece ideały polskiego romantyzmu oparte na motywach z życia Delfiny Potockiej i Elizy Krasińskiej.

  Katarzyna Wielka; Gra o władzę (Znak, 2012) (The Winter Palace) i Cesarzowa nocy (Empress of the Night) poświęcone są historii niemieckiej księżniczki która została imperatorową Wszechrosji. Powieści ukazały się w Kanadzie, Stanach, Anglii, Holandii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Serbii, Turcji, Rumunii i Albanii. W Kanadzie znalazły się na liście bestsellerów dziennika The Globe and Mail, a w Niemczech na liście bestsellerów  Kultur Spiegel. W Stanach Zjednoczonych The Washington Post umieścił The Winter Palace na liście 50 najciekawszych powieści 2012 roku.

  Bogini tańca (Znak 2017) tytuł oryginału The Chosen Maiden (Doubleday Canada 2017) to historia Bronisławy Niżyńskiej, młodszej siostry słynnego Boga tańca, Wacława.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: