close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 listopada 2018

  Polonia Canadian Institute for Historical Studies i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Oddział Nr 2 w London zapraszają na wystawę zatytułowaną Rola Kanady w Odzyskanie Przez Polskę Niepodległości: Niagara-on-the-Lake, 1917-1919.

  Pod koniec osiemnastego wieku Polska została podzielona między Rosję, Prusy i Austrię i wymazana z politycznej mapy świata. Największym marzeniem pokoleń Polaków było wyzwolenie ich kraju.

  W czasie pierwszej wojny światowej polscy imigranci w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wierzyli, że niepodległa Polska powstanie z popiołów rozdartej wojną Europy. Organizacje takie jak Związek Sokolstwa Polskiego w Ameryce, Związek Narodowy Polski i Polski Centralny Komitet Ratunkowy propagowały ideę powołania polskiej armii w Kanadzie.

   

  Realizacja tego zamierzenia wiązała się z długimi negocjacjami między rządami Aliantów, jednak utworzenie Obozu Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, gdzie ponad 22 000 ochotników do Armii Polskiej we Francji było wyszkolonych przez kanadyjscich oficerów, nie byłoby możliwe bez konsekwentnego zainteresowania, wsparcia i wysiłku dyplomatycznego kanadyjskiego rządu i wojska.

   

  W latach 1917-1919 małe, pograniczne kanadyjskie miasto Niagara-on-the-Lake stało się świadkiem powstania ochotniczej polskiej armii, która miała walczyć ze wspólnym wrogiem na polach Francji, a później powiększona przez polskich ochotników w Europie odegrała znaczącą rolę w obronie niepodległości odrodzonej po 123 rozbiorów.

   

  Fotograficzna wystawa, przygotowana przez Polonia Canadian Institute for Historical Studies, upamiętnia setną rocznicę wkładu Kanady w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

   

  Wystawa będzie prezentowana w Centralnej Bibliotece w London przy 251 Dundas Street na trzecim piętrze od 5 do 30 listopada.

   

  Wystawę sponsorują Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie, Oddział Nr 2 w London, Niagara Historical Society & Museum, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Alicja Danecka-Chwals i Walter J. Chwals.

   

   

  London exhibition poster flat 1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: