close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 listopada 2017

  W dniach 15 - 18 listopada, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przebywała z wizytą w Kanadzie, w czasie której odwiedziła Edmonton i Toronto. Spotkania z Polonią, środowiskiem oświatowym, wizyty w polskich szkołach oraz jubileusz z okazji 55 - lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie - to były główne punkty wizyty szefowej MEN w Toronto.

  Swoją wizytę Minister Edukacji rozpoczęła od spotkania z przedstawicielami jednego z największych kuratoriów oświaty: Dufferin – Peel Catholic District School Board w Mississauga. Rozmowy z władzami dotyczyły wprowadzenia programu nauki języka polskiego na terenie miasta Mississauga. Po spotkaniu w Dufferin – Peel, Minister udała się pod Pomnik Katyński, gdzie oddała hołd ofiarom Katynia i katastrofy Smoleńskiej. Swoją wizytę kontynuowała w Copernicus Lodge, gdzie podczas wzruszającego spotkania, Minister rozmawiała z kombatantami i pensjonariuszami polskiego Domu Opieki na Roncesvalles.

   

  Tego samego dnia Szefowa MEN, wzięła udział w konferencji prasowej, a także spotkała się z polskimi nauczycielami oraz przedstawicielami organizacji polonijnych, zaangażowanych w edukację dzieci i młodzieży. Podczas konferencji z przedstawicielami mediów polonijnych, Minister Zalewska poinformowała że w budżecie na 2018 rok MEN dysponuje kwotą 100 mln zł dla szkolnictwa polonijnego, o 25 mln więcej niż w roku poprzednim. Podkreśliła także, że szansą na zwiększenie zainteresowania językiem polskim w nauczaniu poza Polską jest umowa o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską, CETA. Zdaniem Zalewskiej rozwój wymiany handlowej między Kanadą, a Polską w ramach CETA sprawi, że wiele osób polskiego pochodzenia zwiększy swoje szanse na rynku pracy właśnie dzięki znajomości języka polskiego. Zaznaczyła także, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, dysponuje kilkudziesięcioma narzędziami online, w tym e-podręcznikami, które mogą pomóc w nauczaniu języka polskiego zagranicą. Na koniec Minister wyraziła swoją wdzięczność nauczycielom polonijnym -Jesteśmy ogromnie wdzięczni każdemu nauczycielowi za nauczanie języka polskiego i promowanie naszej kultury - podkreśliła.

   

  Podczas spotkania z przedstawicielami organizacji polonijnych, Minister Edukacji rozmawiała o możliwościach i wyzwaniach w nauczaniu języka polskiego w Kanadzie. Dyskutowano między innymi na temat kwestii doskonalenia zawodowego nauczycieli, podręczników do nauki języka polskiego, a także o programach polonijnych takich jak „Rodzina polonijna”, w ramach którego szkoły polonijne współpracują z placówkami w Polsce. 

   

  Istotnym punktem następnego dnia wizyty były odwiedziny uczniów i kadry pedagogicznej w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika przy St. Pio of Pietrelcina School oraz Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Toronto. W trakcie wizyty Minister, wzięła udział w akademiach przygotowanych przez młodzież z okazji Święta Niepodległości. Ponadto uczniowie  Szkolnego Punktu Konsultacyjnego, uhonorowali Minister Annę Zalewską  tytułem „Minister na Szóstkę z plusem”. Słowa piosenki : Polska jest tu: w Kanadzie, w szkole, w klasie. Dopóki Polska jest w sercu, nigdy nie zaginie, zakończyły uroczystą akademię. Jednak szefowa MEN, jeszcze długo rozmawiała z uczniami i nauczycielami szkoły.

   

  Udział w bankiecie z okazji 55- lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, był ostatnim punktem wizyty Minister Anny Zalewskiej. Podczas bankietu Szefowa MEN, uhonorowała medalami i dyplomami Komisji Edukacji Narodowej zasłużonych nauczycieli. Wyróżnienia otrzymały: Dorota Wilk, Dorota Jasińska, Monika Karpińska oraz Teresa Bielecka.

  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 10
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 11
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 12
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 13
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 20
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 21
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 22
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 23
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 30
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 31
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 32
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 33
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 40
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 41
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 42
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 61 (2)
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 62
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 63
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 64
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 70
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 71
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 72
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 73
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 74
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 75
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 76
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 77
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 78
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 80
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 81
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 82
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 83
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 84
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 85
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 86
  Wizyta Minister Anny Zalewskiej w Kanadzie 87

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: