close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • KONSUL

 •  

  Krzysztof Grzelczyk urodził się 3 lipca 1957 roku. Ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. 

   

  W czasach komunistycznych działał w opozycji. Był rzecznikiem Studenckiego Komitetu Solidarności oraz założycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Instytucie Nauk Politycznych swojej uczelni. W 1981 roku pełnił funkcję sekretarza redakcji Radia Solidarność. Zajmował się także kolportażem prasy bezdebitowej. Był internowany w stanie wojennym od 13 grudnia 1981 do 3 lipca 1982.

   

  W latach 1985-1992 przebywał na emigracji w Kanadzie. Po powrocie do Polski był między innymi kierownikiem Bezpieczeństwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Pełnił funkcję wicedyrektora Biura Rady Miejskiej Wrocławia oraz dyrektora Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

   

  W latach 2005-2007 piastował urząd Wojewody Dolnośląskiego. Od 2016 do 2017 roku Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

   

  Poza działalnością zawodową jest aktywny w sferze obrony praw człowieka: był między innymi zaangażowany we wsparcie dla Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie oraz pomoc dla opozycji na Białorusi.

   

  Był wielokrotnie wyróżniany przez organizacje społeczne, a w 2007 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: